TÜRKİYE’DEN DÜNYAYA PATENTLİ SİSTEMLER

MOXA1  Makine Dış Ticaret Müdürü Ayşe Sabır: Ar-Ge’ye en fazla yatırımı biz yapıyoruz”

Mobilya sektöründe kullanılan ahşap işlemelerin üretiminde özel ve patentli makinalar üreten moxabir Makine, üretiminin %70’in, ihraç ediyor. Yıllarca ithal makinaların servis ve bakımlarını yapan firma, sektördeki tecrübesi ile ahşap işleme makineleri Ar-Ge’sine öncülük yapıyor. Türkiye’de kendi sektörlerinde kopya üretim yapmayan tek marka olduklarını ifade eden dış ticaret müdürü Ayşe Sabır, global olarak kendilerine ait know-how ile dünya patenti alan ve lisans anlaşmaları yapan bir marka olduklarını belirtti.

Öncelikle firmanızdan bahseder misiniz? Mobilya sektörü için ürettiğiniz ürünler ve özellikleri nelerdir?

1981 yılında kurulan firmamız ahşap işleme sektörüne yıllardır hizmet vermektedir. Haki Sabır’a patentli akıllı ve fonksiyonel sistemlerimizle ülkemizde ve dünyada birçok ilki gerçekleştirdik. Kırkın üzerinde ülkede kullanılmakta olan üstün özelliklerdeki patentli makinalarımız, kullanıcıların haklı takdirini kazanmıştır. Sadece teknoloji üretmiyoruz aynı zamanda teknoloji ihraç ederek, Türkiye ahşap işleme makineleri Ar-Ge’sine öncülük etmekteyiz. Ar-Ge’ye en fazla yatırımı biz yapıyoruz. moxabir markamız, münhasır fikri hakları yetkinliği ile global olarak know-how ve sistemlerimize dünya patenti alan lisans anlaşmaları yapan bir firma mertebesine yükseldi.

Üretim tesisleriniz ve kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’deki yatırımlarımıza ek olarak 2001 yılında Ukrayna, 2008 yılında Azerbaycan, 2011 yılında İran, 2012 Rusya ve son olarak 2015 yılında Hindistan’da kurduğumuz firmalarımızla yeni atılımlar gerçekleştirdik.

Satış ve üretimlerimizle yeniden yapılandık.  Ahşap işleme sektörüne daha iyi hizmet için önümüzdeki yıllarda da birçok yeniliğe imza atmayı hedefliyoruz. Firmamızın satışlarındaki artışlar müşteri tercihinde güvenilir olduğumuzun en iyi kanıtıdır.

Firma olarak yeni ürün gelişimi için nasıl bir Ar-Ge yolu izliyorsunuz?

Bizim asıl başarımız hiçbir zaman işin kolayına gitmeden, kopya makinalar yapmamamızdadır. Benzersiz Ar-Ge çalışmalarımız sonunda toz ve talaşı toplayan bıçak ve trim sistemlerimiz, hassas güçlü tutuş kavrama yapan çift palet sistemimiz, atlama ve tıkanma yapmayan kazıma sistemleri gibi ürün gamına sahibiz. moxabir ayrıca minifix üniteli kenar bantlama, dünyanın en hızlı takım değiştirmeli CNC’si ve kendi kullandığı bandı üreten pvc kenar bantlama gibi makinaları üreten tek şirkettir.

Sadece teknoloji üretmiyoruz aynı zamanda teknoloji ihraç ederek, Türkiye ahşap işleme makineleri Ar-Ge’sine öncülük etmekteyiz. Uzakdoğu fuarlarına katılan ve ihracat yapan tek Türk makine firmasıyız. Yeni pazar hedefimiz Amerika.

Bu sektörde ülke olarak ne durumdayız? Kaliteli üretim yapabiliyor muyuz?

Tüm ithal CNC makine sistemleri ve kenar bantlama makine sistemleri kullananların yaşadıkları sorunları biliyoruz. Yıllarca ithal makinaların servis ve bakımlarını yaptık ve inceledik. Yan baskı, trim, kazıma, toz talaş toplama, komplike olmaları gibi sorunlar yaşandığını biliyoruz Ülkemizde üretilen makineler kopya olmaları hasebiyle bu hataların devamıdır. Ülkemiz de sektörün tek kopya üretim yapmayan firmasıyız.

İhracat çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz? Hangi ülke ve bölgelere ürün gönderiyorsunuz? Önümüzdeki dönemde girmeyi planladığınız ülke ve bölgeler var mı?

Türkiye’de ve Hindistan da üretilen makinelerimiz dünyanın dört bir yanında çalışıyor. moxabir Benzersiz Ar-Ge çalışmaları ile ürettiği teknolojinin % 70 ini ihraç ediyor. Üretici firma olma avantajını müşterileri ile paylaşan firmamız ( En İyi Kalite Tek Fiyat )sloganı ile dünyada ilk ve tek en pahalı makinalarda dahi olmayan özellikler ile donatılmış dünyanın en ekonomik makinalarıdır.

Furnitech Magazine

Mar 30, 2016

Merhaba! Size nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, hemen bize mesaj atın. 👋
Call Now Button